POHÁDKOVÝ PROJEKT, o knihách a čtení

Asi odjakživa ráda čtu. Knížky nemají pro fantazii hranice jako filmy a pohádky v televizi. Příběh, na který se díváte, má všechno dané a je docela nuda sledovat to, jak si ho představuje někdo jiný. Když je film natočený podle knížky, je v něm polovina (možná i míň) děje a informací. Ve filmu je všechno “hotové”, ale v knížce ne. Tam i když víte, že princezna má zlaté šaty, v hlavě každého posluchače budou vypadat jinak.

Myslím, že rozvíjení fantazie je pro děti hrozně důležitá věc. Řadu měsíců jsem měla v hlavě projekt s pohádkovým tématem, jehož původní myšlenka  je, pobídnout děti ke čtení.

Když jsem předčítala dětem Harryho Pottera (ano, všech 7 dílů nahlas, čím tlustší díl, tím větší moje radost byla :-D), poslouchala celá rodina a často čtení přerušovali údivem a větami ” to ve filmu nebylo”  nebo ” ahá, tak proto věděli kam jít”…. a pak už každý den v podvečer zněla věta: “Jdeme číst?”. V tu dobu u nás vládlo “potterovské” období, kdy děti zkoušely kouzla, každý klacek byl kouzelnou hůlkou a z větví ostříhaného keře jsme svazovali košťata. Najednou šly mobily i počítač stranou, bylo jen Tady A Teď, obyčejné věci, fantazie a hra.

A tak jsem si řekla, že by bylo fajn upozornit na různé knížky nafocením příběhu.

Podle čeho příběhy vybírám?

Hrdina příběhu musí vycházet z knižní předlohy. Mám rozpracovaných několik příběhů a vždy se jedná o knížky, které jsme s dětmi četli. Chtěla bych, aby bylo na první pohled jasné, o jakou knihu se jedná. Druhá a podstatná podmínka je, že budeme fotit v reálném prostředí, žádné zelené plátno a výměny pozadí ve photoshopu. Dítě by si mělo svou roli užít, na chvíli se opravdu stát hrdinou (což se v případě prvního focení povedlo).

Co od projektu čekám?

Bylo by hrozně fajn, kdyby alespoň pár dětí, nebo i rodičů, přivedl ke čtení. Kdy je třeba zaujme některá knížka, kterou neznali, nebo se jim připomene, že ji znali v dětství a sednou si společně s dětmi a přečtou si ji. Starší děti můžou číst sami, nebo se ve čtení střídat s rodičem.
V neposlední řadě je projekt pro mě relax a zpestření mezi klasickým focením rodin 😉

Pokud vás projekt zaujal, máte návrh na nějakou knihu, co byste chtěli vidět nafocenou, nebo je vaše dítě jak vystřižené z nějakého příběhu, můžete mi napsat.

Prvním pohádkovým focením byla postava Hermiony, čaroději ze série Harry Potter.  Galerii fotek najdete tady