Motivační

Jak jsem napsala první e-book a málem ho nezveřejnila

Vždycky jsem chtěla napsat knihu. Pořád jsem přemýšlela o čem. Asi pohádky. Nebo příběh, co pobaví. Jak ji pak vydám? Komu ji nabídnu?

Letos se to začátkem roku nějak semlelo a naskytla se příležitost napsat e-book. Úplně na jiné téma než jsem si chystala. Přišlo to z ničeho nic, jako když se rozsvítí žárovka. A protože mi odpadlo nějaké focení, měla jsem čas psát a e-book jsem během týdne zvládla kompletně dodělat – texty i graficky. Popravdě sepsat jsem ho stihla za den a zbytek týdne se prala s programem, aby všechno vypadalo tak, jak chci. Jen ho nahrát …

Nepředpokládala jsem tak velký zájem, abych nestíhala odpovídat lidem a posílat odkazy ke stažení. Nechtěla jsem ale, aby čekali. Co když projeví zájem, já nebudu u PC a oni zrovna budou mít chvíli a chuť na čtení? Musela jsem nějak zautomatizovat systém. Možná se ptáte, proč jsem e-book rovnou nedala na net s odkazem. Řeknu vám, že už jsem to skoro udělala, ale … chtěla jsem mít přehled, jestli ho vůbec někdo bude číst. Mít nějakou zpětnou vazbu.

Nejsem správnej ajťák

Takže jsem si našla mailingový nástroj a snažila se vytvořit formuláře tak, aby to odpovídalo požadavkům ochrany osobních údajů. Tři dny jsem se s tím prala!

První den – Vyrobit maily podle šablony byla hračka. A nuda. Propojit je tak, aby druhý odešel až po potvrzení prvního? Neee. A to jsem měla návod! Večer se mi to podařilo zprovoznit- hurá!

Druhý den – Řekla jsem si, že před zveřejněním to ještě otestuju a ouha! Maily nepadaly do správné složky, nefungovalo double optin tlačítko. Jestli nevíte co to je, nezjišťujte to, pokud to nepotřebujete, je to fuk! Celý den jsem se s tím mořila, poslala si asi 150 zkušebních mailů (bez nadsázky) a nefungovalo to. Byla jsem už úplně zoufalá, rozhodnutá tam tu knížku plácnout jen tak!

Třetí den – Ráno jsem začala dělat stránku pro e-book a už jsem ho skoro pustila volně do světa, ale od kliknutí na tlačítko Publikovat mě pořád odrazovala jedna věc. Neuvidíš, jestli to vůbec někdo četl. Jestli měl zájem. A rozhodla jsem se to ještě vyzkoušet. Zvládli to jiní, zvládnu to taky! Přeci to nevzdám? Musí to jít. Naštěstí jsem v mailové schránce našla záchranu. Zprávu z podpory mailingu, jestli jako nepotřebuju pomoct s nastavením (asi si řekli co to je za neschopnou ženskou, která posílá stovky zkušebních mailů za víkend). A tak jsem jim rezignovaně poslala printscreeny mého nastavení z míst, kde jsem tušila, že by mohl být problém. Popsala jsem jim co potřebuju aby to dělalo a čekala na odpověď.

Další den ráno jsem otevřela schránku a tam mail, že na to koukli, něco přepsali, nějaké závorky a http… a ono to fungovalo! Páni!

A jaké je z toho poučení?

Nevzdávejte se!

Ať vytváříte web, děláte řidičák, chcete si otevřít obchod nebo se dostat na školu…. Zvládli to jiní, zvládnete to taky! A nebojte se požádat o pomoc. Můžete tak ušetřit spoustu času a nervů 😉

Jestli teď bude o e-book zájem netuším, ono totiž jedna věc je napsat ho a druhá věc je ho dostat mezi lidi. Možná se mezi lidi dostane, ale nazujeme. Kdo ví. Ale i tak můžu být ráda, že jsem zase zvládla něco, o čem jsem neměla ještě před měsícem páru jak funguje. To jsou přesně ty drobné věci, které nás posouvají dál. Nemusíte nic udělat perfektně na poprvé, důležité je se do toho pustit a pak už se můžete jen zlepšovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!