5 věcí, které byste měli udělat, než se objednáte na focení

Ať už hledáte fotografa přes google, nebo jste na něj dostali doporučení, těchto 5 věcí byste měli udělat vždy než se objednáte. A to i v případě, že jste se už u daného fotografa byli fotit někdy dřív.

 

1) Prohlédněte si fotogalerii

Jako první si prohlédněte práci fotografa. Vždycky! I pokud jste se u něj už fotili. Každý se vyvíjí, pracuje na sobě a tak je možné, že fotky teď budou mít výslednou úpravu úplně odlišnou než třeba v minulém roce. Ideální je prohlédnout si webové stránky, kde by měly být fotografie aktuální. Na sociálních sítích si všímejte data zveřejnění. Nehodnoťte příliš co vloží jednotliví zákazníci. Fotky mohou mít sníženou kvalitu špatným uložením a taky na ně mohou být použity různé dodatečné úpravy a přidány filtry samotným zákazníkem. (No jasně že se to nesmí!)

Podívejte se jakým stylem fotograf fotí. Často čtu jak kolegům někdo reklamuje rozmazané pozadí nebo málo zelenou trávu. Všímejte si jak barevnosti fotografií, tak celkového stylu. Všechno tohle je individuální cítění a osobitý rukopis každého fotografa. Nemůžete vybrat fotografa podle ceny nebo vzdálenosti a pak po něm chtít, aby upravil fotky tak, jako to dělá někdo jiný. Bylo by to jako přijít do luxusní francouzské restaurace a chtít po kuchaři vepřo, knedlo, zelo nebo párek v rohlíku.

2) Podívejte se na ceník

Chvíle, kdy se po focení klient zeptá “a kolik že to stojí?”, může být trapná pro obě strany. S cenou se určitě seznamte dřív, než se na focení objednáte. I v případě, že vám na ní nezáleží. On ten rozptyl za základní balíček může být opravdu veliký. Někde máte 10 fotek za tisícovku a jinde můžete mít třeba 5 fotek za pět tisíc. Ne vždycky znamená že dražší je kvalitnější. Určitě zkontrolujte aktuální ceník, může se změnit i během pár měsíců.

Pokud si fotografa vyberete, respektujte jeho ceny. Nesrovnávejte za kolik fotí někdo jiný. Každý fotograf má jiné náklady a jinak si cení svůj čas. Neznamená to, že vyšší cena je zárukou vyšší kvality, ale ani že jsou fotky předražené. (o tom ale zase jindy)

3) Přečtěte si, co dostanete

Dobře si přečtěte, co obsahuje vámi vybraný balíček. Kolik je v něm fotografií, jestli jsou barevné nebo i černobílé. Jestli je v ceně tisk nebo jsou fotky jen elektronicky. Kolik stojí fotka navíc. Občas se stane, že někdo čeká, že dostane všechny nafocené záběry. To většina fotografů nedělá a je zbytečné o tom smlouvat s argumentem “dávají to všichni”. Za prvé se velká část fotografů mezi sebou zná a ví, že opravdu to všichni nedávají (pokud vůbec někdo) a za druhé je na každém fotografovi, jak si tohle nastaví.

4) Zjistěte si dobu dodání

Možná chcete fotky jako dárek nebo na ně z nějakého důvodu spěcháte. Informujte se vždy na dobu dodání, aby se pak nestalo, že chcete za týden obdarovat babičku obrazem a fotograf bude mít dodací dobu 2 měsíce. Doba dodání se u jednotlivých fotografů taky velmi liší, od několika dnů až po několik týdnů.

5) Ptejte se

Není na škodu kouknout do obchodních podmínek. Ač to zní v první chvíli strašidelně, nelekejte se. Většinou to nejsou děsivé dokumenty s milimetrovým písmem, jako když otevřete přílohu nějaké smlouvy. Já je mám třeba ve formě nejčastějších otázek, takže se tam zákazník dozví jak probíhá objednání, výběr fotek, za jak dlouho může čekat fotky hotové atd. Pokud na něco odpověď nenajdete, ptejte se! Je lepší si vše ujasnit předem a předejít nedorozumění.

 

A jen tak mimochodem… podívejte se KDE fotograf sídlí! Zdá se to jako samozřejmost, ale asi není. Mně už se párkrát stalo, že mi psal někdo o focení přes Facebook a já jsem viděla u kontaktu, že to má ke mě přes půl republiky. Dotyčný si toho vůbec nevšiml, prostě narazil na moje stránky a předpokládal, že jsem někde poblíž.

 

Nebuďte líní projít stránky fotografa 🙂 Píšeme je pro vás! Já ty svoje neustále doplňuju o informace, které považuji za užitečné a jsem ráda i za zpětnou vazbu, protože bez ní se zlepšuje špatně.

error: Content is protected !!