Kde tisknu a proč? Dastax

Jedna z nejčastějších otázek, které dostávám, je kde tisknout fotky, obrazy… během spousty let jsem vyzkoušela několik tiskáren. Že všechny tisknou s láskou je jasné (v dnešní době se s láskou fotí, šije, tiskne, plete, vaří … prostě zaklínadlo.)  S žádnou firmou jsem nebyla spokojená na sto procent, někdo měl super objednávkový systém, někdo dobré ceny, jiný velký výběr papírů a sortimentu … a tak jsem to střídala, a vždycky s obavou čekala, jak vyjdou barvy. Jednoho dne jsem se rozhodla, že zkusím i mnohými vychvalovaný Dastax. Od té doby jinde netisknu. Proč?

 

1)  Ostrost

Co je pro mě u fotek prioritní, jsou odpovídající barvy a ostrost. Nesetkala jsem se s ostřejší fotkou, než v této firmě. Často člověka nenapadne, že fotka není ostrá, dokud tu opravdu ostrou nemá v ruce. Jestli je to tím, že jim projde rukama fotka po fotce, nebo mají tak super stroje nevím, ale výsledek stojí za to.

 

2) Odpovídající barvy

Barvy sedí s tím, co vidím na monitoru. Samozřejmě, že vnímání barev je hodně individuální, je ovlivněno i tím, jestli si fotky prohlížíme na denním nebo umělém světle, také na nekalibrovaném monitoru je můžeme vidět jinak. Já ale chci, aby fotka odpovídala tomu, jak ji upravím a nedorazila mi s barevným nádechem (což se mi stalo v jiné firmě i u černobílých fotek že byly narůžovělé, nebo do zelena).

 

3) Ruční práce

Jednotlivé fotky jsou ručně ořezávány a připravovány, člověk má možnost si v objednávkovém systému nastavit ořez, pokud formát fotografie neodpovídá tištěnému formátu. Nehrozí tak, že vám (jako někde v labu) hodí fotky do stroje a useknou kus hlavy nebo nohy a půlku fotky tvoří obloha. Objednaný formát přesně odpovídá (což každá firma taky nemá a je pak nutné každou fotku zařezávat do rámečku).

 

4) Precizní zpracování obrazů a desek

Obrazy na plátně jsou výborně vypnuté, barvy odpovídají, rám je kvalitní s možností dodatečného vypnutí. Fotky na deskách (kapa, gatorfoam atd.) jsou vždy precizně nalepené, bez bublin, v odpovídajících barvách (protože se tisknou na stejných strojích jako fotky, takže si klidně můžete zkusit barvy na fotce 10×15 na zkoušku, než objednáte metrový obraz), které zůstávají stále stejné (alespoň mně zatím nevybledly). Na výběr je několik laminací. Všechny desky mají háček k okamžitému zavěšení (za což si jinde připlatíte).

 

5) Kvalitní balení

Všichni víme, jak přepravci zachází s balíky. Dastax balí opravdu pečlivě a to jak fotky, tak obrazy, takže se nebojím, že by během přepravy došlo k poškození. Není nic otravnějšího než řešit reklamaci a čekat na novou zásilku.

 

6) Osobní přístup

Kvalitu fotky (dle formátu) vám zhodnotí už program pro objednání. Pokud si ale nejste jistí, zda fotka vyhovuje rozměru, který chcete tisknout, stačí se zeptat. Pokud potřebujete poradit ohledně materiálu desek, laminací, chcete navrhnout vizitky… stačí napsat, vždy mi bylo odpovězeno velmi brzy. Líbí se mi, že vítají zpětnou vazbu a často se připomínkami inspirují a zlepšují tak svoje služby ( v jiných firmách vám třeba řeknou “jinak to neumíme”).

 

7) Důvěra

V dnešní době obzvlášť důležitá a zajímavá věc. Spousta lidí si vystaví na netu cokoli, ať to vidí třeba celý svět. Pak jsou ale lidé, kteří si svoje soukromí pečlivě střeží. Přemýšleli jste někdy, když jste posílali fotky na tisk, kdo u nich sedí? Komu projdou rukama vaše rodinné záběry? Za Dastaxem stojí jeho zakladatel Petr Komárek. Díky tomu, že se zákazníky komunikuje “osobně” (a já jsem měla za ty roky spoustu otravných a opakujících se dotazů :-)), a s fotografy komunikuje v různých fotoskupinách, občas zveřejní něco ze zákulisí tiskárny, není pro mě Dastax jen anonymní firmou, s anonymními zaměstnanci. Člověk má pocit, že tiskne prostě “vedle v kanclu u kolegů”. Je to vlastně stejné, jako když hledáte třeba nového zubaře, kadeřnici nebo fotografa. Větší důvěru vzbudí ten, co napíše něco osobě, dá pár fotek z prostředí ve kterém pracuje, a nebude to jen “jméno bez tváře”.

 

8) Česká firma

Dneska není problém objednat cokoli kdekoli, ale pokud můžu, podpořím ráda firmy a živnostníky u nás ( a to se týká i rekvizit). Prostě lidi, co jim na jejich práci záleží, co vybudovali svou firmu od základu, co mají snahu se zlepšovat, upřednostní kvalitu nad kvantitou a stojí si za svou prací a drží si svoje hodnoty. A podle toho všeho se pozná, že svou práci dělají  s láskou, ne podle toho, že si to napíšou na web 😉

 

Možná jste si všimli, že nikde nezmiňuji cenu. Mnohým se možná bude zdát, deset korun za fotku moc, když v drogerii vyjde na dvě kačky. To už je otázka priorit. Ty svoje jsem vám vypsala. Prostě když už mám pěknou fotku, tak ať je taky koukatelná na zdi 🙂 O tom, jak velké rozdíly můžou být ve fotkách a obrazech různých firem, a že vyšší cena vždy neznamená lepší kvalitu, zas napíšu příště. Nebo že by video?

 

error: Content is protected !!